Strona główna | Mapa serwisu 
Strona poświęcona serialowi Detektyw Monk

 
Adrian Monk
Strona główna > Adrian Monk

Głównym bohaterem serialu i książek „Detektyw Monk” jest Adrian Monk. Ma on 47 lat („Monk spotyka swojego tatę”). Mieszka w San Francisco na Pine Street. Do 1997 roku pracował w San Francisco Police Department. Zrezygnował z powodu śmierci żony – Trudy. Wtedy załamał się psychicznie. Obecnie pracuje jako konsultant do spraw z wydziału zabójstw.

Adriana po przeżyciu załamania opanowały liczne fobie i różne dziwne zachowania. Przejawia się to między innymi w sposobie jego ubierania. Koszule zawsze zapina pod szyję. Wszystkie rozmiary długości i szerokości są liczbami parzystymi. Nawet rozmiar buta jest liczbą parzystą (42).

Rozwiązał już wiele spraw, pomagając złapać policji przestępców. Chciałby wrócić do pracy w policji, jednak duża liczba fobii uniemożliwia mu dokonanie tego. Dlatego pomaga jako konsultant.Monk jest mistrzem oględzin miejsca zabójstwa. Widzi to czego inni nie zauważają. Posiada doskonałą spostrzegawczość i pamięć. Jest inteligentny, spięty i genialny.

Jego żona zginęła w zamachu bombowym. Przez 3 lata nie wychodził z domu. W trudnym okresie pomogła mu Sharona oraz dr Kroger. Sharona jest młodą pielęgniarką - rozwódką, pomagającą Monkowi w najprostszych czynnościach dnia codziennego, jak również towarzyszy mu przy rozwiązywaniu trudnych spraw. W 3 sezonie Sharona wróciła do swojego byłego męża, a jej zadania przejęła Natalie – wdowa, była barmanka, matka Julie. Monk nie ma dzieci. Ma braci: Ambrose'a oraz Jack'a Juniora – którego nigdy nie spotkał. Jego ojcem jest Jack Monk Senior a imię matki jest nieznane. W dzieciństwie chciał zostać strażakiem.

Jak już wspomniałem, detektyw posiada wiele fobii. Jest to między innymi: strach przed zarazkami, trędowatymi, brudnymi, gołymi, bezdomnymi, zwierzętami, śmieciami, dentystami, mlekiem itd. Charakteryzuje go również wiele różnych zachowań, które dla innych ludzi są dziwne np. po podaniu ręki innej osobie zawsze ją wyciera, do kina bierze własne krzesło, skarpetki trzyma w workach foliowych. Adrian nieustannie leczy się u doktora Krogera – jego psychoterapeuty. Pomaga on w wyleczeniu Monka z nerwicy natręctw. Dał on Adrianowi tabletki, po których Adrian „znormalniał”, lecz zatracił swoją spostrzegawczość. Dlatego Monk wyrzucił je. Monk umie grać na klarnecie. Na studiach miał pseudonim "Capitan Cool", gdyż bardzo często rozmrażał szkolną lodówkę ("Mr.Monk and the Class Reunion"). Jego ulubioną wodą (innych nie pije) jest „Sierra Springs”.

Adrian Monk jest bardzo charakterystyczną postacią. Cechuje go wiele dziwnych zachowań, które podczas częstego oglądania serialu wkraczają w nasze życie. Jak najbardziej jest on głównym i moim ulubionym bohaterem. W postać Monka wcielił się Tony Shalhoub. Dostał on kilka nagród za role w serialu. Oto jego wybrana filmografia:

2007: Blind Date
2006: Auta (Cars) jako Luigi (głos)
2005: Great New Wonderful, The jako Dr Trabulous
2005: Monk jako Adrian Monk
2004: Ujęcie (Last Shot, The) jako Tommy The Black
2004: Królowa ringu (Against the Ropes) jako Larocca
2003: Something More jako pan Avery
2003: Mali Agenci 3D (Spy Kids 3-D: Game Over) jako Alexander Minion
2002: Detektyw Monk (Monk) jako Adrian Monk
2002: Detektyw Monk (pilot) (Monk) jako Adrian Monk
2002: Impostor: Test na człowieczeństwo (Impostor) jako Nelson Gittes
2002: Mali agenci 2: Wyspa marzeń (Spy Kids 2: Island of Lost Dreams) jako Alexander Minion
2001: Trzynaście duchów (Thir13en Ghosts) jako Arthur
2001: Człowiek, którego nie było (Man Who Wasn't There, The) jako Freddy Riedenschneider
2001: Mali agenci (Spy Kids) jako Alexander Minion
1999: Sezon mistrzów (That Championship Season) jako George Sitkowski
1999: Galaxy Quest - Ko(s)miczna załoga (Galaxy Quest) jako Fred Kwan
1997: Życie mniej zwyczajne (Life Less Ordinary, A) jako Al
1997: Faceci w czerni (Men in Black) jako Jack Jeebs
1993: Rodzina Addamsów 2 (Addams Family Values) jako Jorge

 

Lista fobii

CV Adriana Monka

detektyw_monk@op.pl
Wszelkie opisy i zdjęcia zaczerpnięte są ze strony http://www.usanetwork.com/series/monk/,
natomiast recenzje, streszczenia odcinków, charakterystyki są mojego autorstwa. Kopiowanie ich bez mojej zgody jest zabronione.
-->